Güvenlik Özellikleri

GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

"Güvenlik kişi, kurum ya da kuruluşların içeriden veya dışarıdan gelebilecek tehdit, taciz, sabotaj, yangın gibi olaylara karşı alınacak tedbirler zincirine denir." (Wikipedia)

Sözlük tanımından da anlaşılacağı üzere güvenlik dışarıdan ve içeriden gelen tehditler için oluşturduğumuz tedbirlerdir.

İnternetin yaygınlaşması ve şirket içi ağların oluşturulması ile güvenlik çok daha önem kazanmaktadır. Orkestra bir çok farklı katmanda güvenlik için çözümler sunmaktadır.

Haberleşme Güvenliği

Orkestra tüm haberleşmesini bankacılık işlemlerinde de kullanılan güvenli haberleşme katmanı ( SSL ) üzerinden yapabilmektedir.

Güvenli haberleşme katmanı (SSL) sayesinde bilgilerin bütünlüğü ve  gizliliği sağlanmaktadır. Güvenli haberleşme katmanı üzerinden gönderilen bir bilginin araya girilerek elde edilmesi pratik olarak mümkün değildir.

Erişim Kuralları

Orkestra içerisinde tanımlanabilen erişim kuralları ile kullanıcıların sisteme girişleri sınırlandırılabilmektedir.

Örnek 1 : Kullanıcı Girişi

A kullanıcısı sadece şirket içerisinden giriş yapabilir. B kullanıcısı sadece kendi bilgisayarından giriş yapabilir. C kullanıcısı sadece şirket içerisinden çalışma saatleri içerisinde giriş yapabilir.

Örnek2: Dosya Erişimi
B kullanıcı pazarlama evraklarına sadece şirket içerisinden bakabilir ; bilgi işlem dosyalarına her yerden bakabilir.

Anahtar Dosya veya Sertifika Kullanımı

Orkestra içerisinde anahtar dosya veya sertifika kullanımı ile kulanıcı şifre güvenliğini güçlendirmiştir. Özellikle internet kafelerden veya güvensiz yabancı bilgisayarlardan giriş yapan kullanıcılar için tavsiye edilmektyedir.

Anahtar dosya kullanımı veya sertifika kullanımı kullanıcı bazında yapılabilmektedir.

Şifre Güvenliği

Orkestra giriş ekranında kullanılan şifreler tek yönlü şifreleme yöntemleri ile sunucuya gönderilmektedir.

Orkestra kullanıcı giriş ekranında şifre denemesi yapılamaması için gerekli önlemler alımıştır. Yanlış şifre girişi yapıldığında kullanıcı bekletilmektedir.

Günce (Log)
Orkestra içerisinde güvenliği ilgilendiren tüm işlemler günce (log) olarak saklanmaktadır.

 

Dışarıdan Gelen Saldırılar

 

Orkestra ile bilgileriniz güvende